Aktuality

Světový den diabetu

14. 11. 2023

Světový den diabetu nám už tradičně 14. listopadu připomíná důležitost prevence a zdravého životního stylu. Každý rok si v České republice vyslechne diagnózu diabetu více než 60 tisíc lidí. Cukrovku už má přes milion Čechů a odhaduje se, že dalších čtvrtmilionů lidí neví, že ji má. A proč diabetiků přibývá? Nejčastější příčinou je nezdravý životní styl. Lidé se čím dál tím méně hýbou, více sedí u počítačů a nezdravě se stravují. Ptáte se, jak cukrovce předejít? A co jíst a nejíst? Na vše jsme se zeptali zakladatele Aliance výživových poradců Ing. Ivana Macha CSc.

Jak cukrovce předcházet? Existuje nějaká prevence?

Základem prevence je zdravý životní styl. Vyvážený pestrý jídelníček a dostatek pohybu jsou tím nejlepším, co pro své tělo můžete udělat. Kromě prevence diabetu navíc budete ve formě a budete se cítit dobře.

Je nutné se dřít v posilovně?

Sem tam se zapotit v posilovně ještě nikomu neublížilo. Nemusíte se ale obávat. Komu nevyhovují posilovny a fitcentra, může zařadit do svého denního stereotypu procházky, práci na zahrádce nebo si zacvičit doma. Každá pohybová aktivita se počítá, jen si musíte najít tu, která vám bude příjemná a bude vám přinášet radost. Vždyť cvičit byste měli alespoň půl hodiny každý den, a proto je tak důležité, aby vás to bavilo.

Můžu si dát čokoládu, nedostanu pak cukrovku?

Rozhodně můžete. Čtvereček čokolády vám cukrovku nepřivodí. Není potřeba si cokoliv odpírat, ale změnit životní styl. Pokud milujete čokoládu, dejte si čtvereček každý den místo toho, abyste slupli jednou týdně celou tabulku na posezení. I malé změny vám mohou přinést velké benefity. Například běžný rohlík nahraďte celozrnným nebo místo šťávy si dejte vodu s citrónem nebo ovocem.

V dnešní době navíc najdete na trhu velké množství zdraví prospěšných potravin. Co se týče pečiva, můžu doporučit Večerní chlebík Penam. Obsahuje velice nízký podíl cukrů pouze  0,7 g na 100 g výrobku a zároveň vysoký podíl bílkovin, které jsou důležitými stavebními látkami a které tělo ocení zejména při pohybu.

Jak tedy jíst?

Snažte se omezit rozumně konzumaci cukrů a tuků a naopak je nahraďte potravinami s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin. Důležité je také dodržovat pitný režim, denně vypijte alespoň dva litry tekutin. Nedržte krátkodobou dietu, ale změňte dlouhodobě své stravovací návyky. Právě proto je důležité, aby byl váš jídelníček pestrý a plný chuti. Takže hýbejte se, jezte s rozumem a máte na půl vyhráno.