Aktuality

Po Vánocích do formy! Rady výživového poradce, jak na „fit“ hubnutí.

8. 1. 2024

Vánoce a oslavy nového roku jsou nenávratně za námi a vám po nich zůstali nevítaní hosté? Špíčky a faldíky se u vás usadily, a ne a ne odejít? Nezoufejte, nejste v tom sami! Vánoční hodování a novoroční oslavy jsou pro naše zažívání a tělesnou váhu náročným obdobím. Ne nadarmo si většina z nás dá jako novoroční předsevzetí za cíl zhubnout. Ale jak na to? Zeptali jsme se zakladatele Alinace výživových poradců Ing. Ivana Macha, CSc.

Je nějaký zaručený a rychlý recept na to jak se dostat po Vánocích do formy?

Tak to mám pro vás špatnou zprávu. Žádný kouzelný recept na hubnutí neexituje. Ale taky to neznamená, že to musí být utrpení. Naopak, abyste se udrželi fit, musí vás to bavit. Začněte tím, že zapomenete na drastické hubnutí a diety, ty ještě nikdy nikomu dlouhodobě nepomohly. Spíše naopak.

A jak tedy začít?

Změňte svůj životní styl. Pokuste se jíst častěji, tj. alespoň každé 3-4 hodiny, a více se hýbejte! Jen tak si můžete být jisti, že vašim svalům, které potřebujete k pohybu a v nichž by se měly spálit přebytečné tuky nejen z vánočních prohřešků, nechybí palivo – tedy energie.

Jak si stanovit reální cíle?

Zapomeňte na všelijaké diety a hladovění. Naučte se jíst s radostí. Ráno, když se probudíte, dejte si v průběhu následující hodiny snídani a potom jezte každé 3-4 hodiny, abyste nebyli hladoví. Důležité je taky se nepřejídat. A protože byl člověk stvořen k pohybu, budete muset obnovit aspoň část svého pohybového stereotypu. Nejezděte například výtahem, choďte pěšky na stanici MHD a než se odhodláte k pravidelnému cvičení doma či ve fitku, tak po cestě domů z práce si prodlužte trasu nějakým parkem či lesem a ujděte rychlejším krokem aspoň 3-4 km.

Až se naučíte pravidelně jíst, můžete postupně přebudovat jídelníček tak, abyste z něj ubrali tuk a nadbytečné sacharidy, a naopak přidali bílkoviny.

Jak často budu muset cvičit?

Cvičit byste měli ideálně každý den. Přece jíte i pijete také denně, tak se denně prostě musíte hýbat. Neznamená to, že musíte každý den do fitka a hodiny se potit v posilovně. Vhodná je každá pohybová aktivita, která zapojuje svaly celého těla a posiluje je a tím formuje postavu. Začněte třeba delšími procházkami, postupně si aktivity přidávejte a uvidíte, že se budete cítit fit a pohyb vám přinese kýžené výsledky.

Jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí?

Častým pochybením je, že když hubneme nevhodnými dietami a s absencí pohybu, jíme potom většinou „na rozkaz“ hladu, což je neudržitelné. Dostaví se totiž jo-jo efekt, který veškerou snahu o zhubnutí překazí.

Další chybou je, když sice zařadíte pohyb a odlehčíte jídelníček, ale zapomenete na adekvátní pitný režim. Za reálné považuji vypít za den aspoň 2 l vody (např. s ovocnými šťávami, ne sirupem) a neslazeného čaje.

Také nedostatečné množství vlákniny, která tlumí hlad, může být brzdou hubnutí. Denně byste měli sníst aspoň 30 g vlákniny, což při průměrném obsahu vlákniny v zelenině 3 % představuje až 1 kg zeleniny denně. Proto je v jídelníčku tak důležité celozrnné pečivo s vlákninou (až 6 %), abyste se zeleninou nepřejedli. Vhodný je například Večerní chlebík od Penamu, který vašemu tělu dodá kromě vlákniny také bílkoviny. Oblíbený je také Ovesný chléb z řady Fit den. Nezapomeňte ale dodávat tělu také vitamíny a minerály. Zejména u žen po 40. je potřeba doplňovat OMEGA-3 mastné kyseliny. Ty doplníte tělu konzumací rybího oleje. Dejte si například lososa nebo Chléb Vital od Penamu.