Aktuality

Světový den Vitamínu D

2. 11. 2023

Dny se krátí a sluneční paprsky pomalu ztrácejí na síle. Ne nadarmo byl 2. listopad vyhlášen jako Světový den Vitamínu D. Je to přesně ten čas, kdy vaše tělo jen stěží dostane dostatek tohoto vitamínu ze slunce a je čas myslet na pestrou stravu tak, aby vám nedošel.

A k čemu Vitamín D vlastně je?

Vitamín D je pro náš organismus velmi důležitý a ovlivňuje nespočet chemických reakcí, které v těle probíhají. Tento „slunečný“ vitamín je nezbytný pro zdravé kosti, ale také imunitu a vaši dobrou náladu.

Kolik vitamínu D denně potřebujete?

Během léta si vaše tělo vyrobí Vitamín D samo v kůži, která je vystavena slunečnímu záření. Stačí si zajít alespoň dvakrát týdně na 20 minut třeba na procházku. S tím jak slunce ale klesá, tak v chladných měsících není schopno vaše tělo vitamín D v kůži vyprodukovat. Toto období nastává od listopadu do konce dubna. Pomůckou jak zjistit, zda je slunce již nízko a nedodá vám vitamín D, jsou stíny. Pokud je délka vašeho stínu delší než skutečná výška, pak je slunce již příliš nízko. To znamená, že UVB záření se už odráží od ozónové vrstvy a nedostane se ho dostatek k vaší kůži, která jej pro produkci vitamínu D potřebuje.

V chladných měsících je tedy potřeba Vitamín D tělu doplnit ve stravě. A to buď doplňky stravy nebo potravinami s obsahem tohoto vitamínu. Přesné denní množství zatím vědci nestanovili. Ideální ale je, pokud v potravě přijmete každý den 20 µg vitamínu D.

Které potraviny dodají vašemu tělu vitamín D?

  • Ryby a rybí produkty – skvělým zdrojem jsou zejména tučné ryby jako je pstruh, makrela, losos nebo tuňák. Dalším benefitem je, že díky konzumaci ryb doplníte svému tělu také zdraví prospěšné Omega-3 mastné kyseliny.
  • Ranní chlebík Penam – náš chléb, který vám dodá po ránu nejen Vitamín D, ale také energii a potřebnou vlákninu a navíc si skvěle pochutnáte.
  • Sádlo a slanina – zní to neuvěřitelně, ale právě sádlo a slanina jsou bohaté na vitamín D. Ideální je pokud se jedná o suroviny ze zvířat, které se volně pásly na čerstvém vzduchu.
  • Žloutek – vybírejte ideálně vejce od slepic, které žijí ve volném výběhu, které mají až čtyřikrát vyšší obsah vitamínu D, než vejce od slepic z klecových chovů.
  • Houby – pozor na na houby vypěstované „průmyslově“. Množství vitamínu D v houbách záleží na tom, jak byly pěstovány a zda byly vystaveny UVB záření. Nejlepší jsou proto ty, které rostly ve volné přírodě.
  • Hovězí játra – játra přirozeně obsahují vitamíny, minerály a další potřebné živiny. Opět u jater platí, že vyšší obsah Vitamínu D mají ty, které jsou od krav, které se volně pásly.