Jak na povánoční hubnutí?

Výživový poradce vám poradí, jak zatočit s cukrovím a povánočními špíčky!

Vánoce jsou za námi a vám kromě dárků a vzpomínek po nich zbyly i nové faldíky? Vánoce jsou pro naše zažívání a tělesnou váhu náročným obdobím. A tak není divu, že spousta z nás si jako novoroční předsevzetí dá za cíl zhubnout. Ale jak na to? Zeptali jsme se zakladatele Aliance výživových poradců Ing. Ivana Macha, CSc.

Jak začít boj s povánočními kily?

Pokuste se jíst častěji, tj. alespoň každé 3-4 hodiny, a více se hýbejte! Jen tak si můžete být jisti, že vašim svalům, které potřebujete k pohybu a v nichž by se měly spálit přebytečné tuky z vánočních prohřešků, nechybí palivo – tedy energie.

Chcete vyzrát na povánoční hubnutí?

Jak si stanovit reální cíle?

Zapomeňte na všelijaké diety a hladovění. Naučte se jíst s radostí. Ráno, když se probudíte, dejte si v průběhu následující hodiny snídani a potom jezte každé 3-4 hodiny, abyste nebyli hladoví. Důležité je taky se nepřejídat. A protože byl člověk stvořen k pohybu, budete muset obnovit aspoň část svého pohybového stereotypu. Nejezděte například výtahem, choďte pěšky na stanici MHD a než se odhodláte k pravidelnému cvičení doma či ve fitku, tak po cestě domů z práce si prodlužte trasu nějakým parkem či lesem a ujděte rychlejším krokem aspoň 3-4 km.

Až se naučíte pravidelně jíst, můžete postupně přebudovat jídelníček tak, abyste z něj ubrali tuk a nadbytečné sacharidy, a naopak přidali bílkoviny.

Jak často budu muset cvičit?

Cvičit byste měli ideálně každý den. Přece jíte i pijete také denně, tak se denně prostě musíte hýbat. Neznamená to, že musíte každý den do fitka a hodiny se potit v posilovně. Vhodná je každá pohybová aktivita, která zapojuje svaly celého těla a posiluje je a tím formuje postavu. Začněte třeba delšími procházkami nebo prací na zahrádce, postupně si aktivity přidávejte a uvidíte, že se budete cítit fit a pohyb vám přinese kýžené výsledky.

Jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí?

Častým pochybením je, že když hubneme nevhodnými dietami a s absencí pohybu, jíme potom většinou „na rozkaz“ hladu, což je neudržitelné. Dostaví se totiž jo-jo efekt, který veškerou snahu o zhubnutí překazí.

Další chybou je, když sice zařadíte pohyb a odlehčíte jídelníček, ale zapomenete na adekvátní pitný režim. Za reálné považuji vypít za den aspoň 2 l vody (např. s ovocnými šťávami, ne sirupem) a neslazeného čaje. Také nedostatečné množství vlákniny, která tlumí hlad, může být brzdou hubnutí. Denně byste měli sníst aspoň 30 g vlákniny, což při průměrném obsahu vlákniny v zelenině 3 % představuje až 1 kg zeleniny denně. Proto je v jídelníčku tak důležité celozrnné pečivo s vlákninou (až 6 %), abyste se zeleninou nepřejedli. Vhodný je například Večerní chlebík od Penamu, který vašemu tělu dodá kromě vlákniny také bílkoviny. Oblíbený je také celozrnný žitný chléb z řady Fit den.